הצורך במערכות כיבוי אש גם בבתים פרטיים

 

במגדלי משרדים, במקומות ציבוריים ובמרכזים מסחריים וקניונים ישנה חובה לדאוג להתקנת אמצעי התראה וכיבוי אש מתאימים. יתרה מכך, חלה חובה לבצע בדיקות תקופתיות כדי לוודא שכל אמצעי כיבוי האש וההתראה נמצאים במצב תקין ומוכן לשימוש לשעת הצורך.

במקביל, חשוב לדעת שגם בבתים פרטיים חשוב ואפילו חיוני להתקין מערכות כיבוי אש ייעודיות, וזאת תוך פניה למתקינים מורשים. יש לציין שבמקרים מסוימים, כאשר עושים שימוש באמצעי חימום על בסיס נפט או כשיש קמינים בבית, כאלה שפועלים על גזרי עץ, החשיבות של אמצעי הגנה מאש מקבלת משנה תוקף.

התראה בעוד מועד

אמצעי חשוב מאוד להגנה מפני שריפה הינו זה שמאפשר גילוי מוקדם, מבעוד מועד. שוק אמצעי הגילוי, דהיינו גלאי העשן או החום, רחב למדי והוא כולל דגמים שמתאימים במיוחד לעסקים וכאלה שמתאימים יותר לשימוש פרטי לבתים קטנים או רחבי ידיים.

גלאים שפועלים לגילוי מוקדם של עשן מספקים חיווי בשעה של חשיפה לעשן, וזאת באמצעות השמעת צליל חזק ולעיתים גם בליווי אור שנדלק. גלאים אחרים, שפועלים על בסיס טכנולוגיה שונה, מכילים אמצעי מדידה של טמפרטורות גבוהות, כאשר כאן ההפעלה מבוססת על הגעה לרמת חום מסוימת ומעלה.

החשיבות של הימצאות של גלאי הינה באפשרות לאתר דליקה בשלב מוקדם, מה שמאפשר כיבוי מיידי, באמצעים ביתיים. לחילופין, במדידה ואין אפשרות להשתלט על האש, הגילוי המוקדם מאפשר פינוי מהיר, לפני שנוצר מצב של פגיעה בנפש.

כיבוי אוטומטי או ידני

כאשר מדובר על בתים פרטיים, כאלה שמותקן בהם קמין איכותי, עדיף שלא להסתפק רק באמצעי התראה וגלאים שונים, טובים ככל שיהיו. כדי ליהנות משקט נפשי מקסימלי, חשוב לבחור גם באמצעי שמותאם לכיבוי שריפות. אמצעי כזה יכול להיות מסוגים שונים, הכל בהתאם לגודל הבית, לתקציב ולצרכים השונים. בין אמצעי הכיבוי לבית ניתן למצוא:

• מטפים ידניים בגדלים שונים, שפועלים באמצעות גז שיכול להיות פחמן דו חמצני או הלון.

• מטפי קצף, שנחשבים למקצועיים במיוחד ומסוגלים להחניק את האש בקלות ובמהירות.

• מחבטים, שיעילים לבתים בעלי שטחים חיצוניים גדולים וגינות.

• גלגלונים לכיבוי, במידה ומדובר על בית מידות גדול או גדול מאוד.

• ספרינקלרים – נועדו להתזת מים אוטומטית, על השטח שבו פורצת אש.

עבור מי שמעוניין ויכול לעמוד בהשקעה גדולה יותר, ישנה אפשרות להתקין מרכזת כיבוי. מרכזת כזאת שולטת על אמצעי איתור, גילוי וכיבוי והיא גם יכולה להודיע לשירותי הכיבוי באופן אוטומטי, ללא צורך לחייג אליהם.

 

 

לפרטים נוספים צרו קשר